ZPF

Zemědělský půdní fond.

Zpracovávám veškeré podklady pro vynětí ze zemědělského půdního fondu podle zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, v platném znění a vyhlášky Ministerstva životního prostředí č. 271/2019 Sb., kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu, v platném znění.

Zemědělský půdní fond, který je definován zákonem č. 334/1992 Sb., o ochraně půdního fondu, v platném znění, tvoří pozemky zemědělsky obhospodařované. Jedná se o druhy pozemků – orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady, louky, pastviny.

K odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu pro nezemědělské účely je třeba souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, který je nezbytný pro povolení realizace záměru podle zvláštních předpisů (stavební zákon).

Dokumentace pro vydání povolení záměru podle stavebního zákona, který vyžaduje souhlas podle § 9 zákona o ochraně ZPF, musí být zpracována se zohledněním zásad plošné ochrany zemědělského půdního fondu, umístění stavby musí být navrženo tak, aby z hlediska ochrany zemědělského půdního fondu a ostatních zákonem chráněných veřejných zájmů došlo k co nejmenším ztrátám zemědělského půdního fondu, a zároveň musí být vyhodnoceny důsledky navrhovaného řešení na zemědělský půdní fond.

 

Součástí kompletních podkladů pro odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu, včetně vyhodnocení důsledků navrhovaného umístění stavby na zemědělský půdní fond, je:

– vypracovaná žádost

– výpočet odvodů za odnětí zemědělské půdy ze ZPF

– pedologický průzkum (foto půdní sondy)

– předběžná bilance skrývky kulturních vrstev a návrh způsobu jejich hospodárného využití

– vyhodnocení a návrh alternativ podle § 7 odst. 1 a 2, zákona o ochraně ZPF

– údajů o odvodnění a závlahách

– údajů o protierozních opatřeních

– zákres hranic bonitovaných půdně ekologických jednotek s vyznačením tříd ochrany

 

Pro zpracování podkladů je potřeba doložit:

– iniciály investora (vlastník pozemku)

– parcelní číslo a katastrální území stavby

– situace stavby se zákresem vynětí

– výměra zastavěných a zpevněných ploch (m2), případně i technickou zprávu

– o jaké stavební řízení se jedná (stavební povolení, územní rozhodnutí, oznámení společného záměru…)